Tawast Cycling Club hankkii tapahtumakärryn

Hämeenlinnassa, Hattulassa ja Janakkalassa toimiva pyöräily- ja triathlonseura Tawast Cycling Club ry sai Leader-rahoitusta tapahtumakärryyn!

Rahoituksella hankitaan peräkärry, joka helpottaa yhdistyksen tapahtumien järjestämistä. Pyöräilytapahtumakärry toimii siirrettävänä tapahtumakeskuksena ja ilmoittautumispisteenä. Se palvelee myös tapahtumatarvikkeiden kuljetuksessa ja varastoinnissa, sillä kärryssä voidaan säilyttää huoltopisteiden ja reittien merkinnän tarvikkeita sekä tapahtumien ensiapuvälineistöä.

Tapahtumakärryn avulla kehitetään myös Aulanko MTB ja Kiipula MTB -tapahtumia ja kärry mahdollistaa uusien tapahtumien suunnittelemisen esimerkiksi Hämeen Ilvesreitin varrelle.

 

Hankkeen julkiset tiedot maaseutu.fi -hankerekisterissä.

Vihreäsävyinen graafinen kuva, jossa lukee "Myönteinen LEADER-rahoituspäätös" sekä "Tawast Cycling Club ry". Kuvassa on myös oranssi pyöreä leima, jossa teksti "Yhteisöjen tukena", "LEADER" ja "#yhteisöt".