Kaputa ry palkkaa taiteilijoita pitäjiin

Kaupunkikulttuuri- ja kaupunkitaideyhdistys Kaputa ry käynnistää Leader-hankkeen, jossa palkataan kaksi ammattitaiteilijaa työskentelemään Linnaseudun toimialueen kylissä 5–8 kuukauden jaksoissa. Toimintaa järjestetään Hämeenlinnan pitäjissä sekä Hattulassa ja Janakkalassa elokuusta 2026 alkaen.

Taiteilijat järjestävät osallistavaa taidetoimintaa, avoimia työpajoja ja yhteisötaidetta osana kyläyhteisöjen arkea. Tavoitteena on vahvistaa asukkaiden osallisuutta, yhteisöllisyyttä ja hyvinvointia sekä luoda malli pitkäkestoisesta taiteilijatyöskentelystä kylissä. Hanke lisää alueen kulttuurista elinvoimaa, tukee pito- ja vetovoimaa sekä rakentaa uusia yhteistyöverkostoja.

Hanke maaseutuverkoston hankerekisterissä.

Katso yhteisöjen rahoitusmahdollisuudet täältä.

Vihreäsävyinen graafinen kuva, jossa lukee "Myönteinen LEADER-rahoituspäätös" sekä "Kaputa ry". Kuvassa on myös oranssi pyöreä leima, jossa teksti "Yhteisöjen tukena", "LEADER" ja "#yhteisöt".